Заполните пропуски притяжательными местоимениями, соответствующими личным местоимениям, данными в скобках. 1. (He)… composition is very interesting. 2. (We)… son goes to school. 3. (You)… sister is young. 4. (They)…knowledge of...

Заполните пропуски притяжательными местоимениями, соответствующими личным местоимениям, данными в скобках. 1. (He)… composition is very interesting. 2. (We)… son goes to school. 3. (You)… sister is young. 4. (They)…knowledge of the subject is very poor. 5. (He)… name is John. 6. (I)… family lives in Kiev. 7. (She)… friends often visit her. 8. (It) Everything is in … places.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. His 2. Our 3. Your 4. Their 5. His 6.My 7.Her 8 Its
Гость
1his 2our 3your 4their 5his 6my 7her 8its