Завершите предложения.используя"быть",если в скопках стоит не быть.необходимо написать отрицательную форму глагола - to be1) Maya          a nice girl.2) Kate and her parents              (not be) tall.3)                I a goo...

Завершите предложения.используя"быть",если в скопках стоит не быть.необходимо написать отрицательную форму глагола - to be 1) Maya          a nice girl. 2) Kate and her parents              (not be) tall. 3)                I a good actress? 4) You              a kind boy .5) She              (not be) fat !6) Your bag             too heavy .7) She           (not be) shy. 8)                 I right? 9) He                            from India. 10) You                        a good friend! .11) It                       (not be) funny 12) I                       very happy today. 13) The cat                                 brown. 14)                          you tired? 15) It                                  so nice!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Maya is  a nice girl. 2) Kate and her parents are not tall. 3) Am I  a good actress? 4) You are a kind boy .5) She is not fat !6) Your bag is too heavy .7) She is not  shy. 8) Am I right? 9) He is from India. 10) You are  a good friend! .11) It is not funny 12) I am very happy today. 13) The cat is brown. 14) Are you tired? 15) It is  so nice!