груша- г приголосний твердий р приголосний твердий у голосний наголошений ш приголосний твердий а голосний не наголошений (г р у ш а) не точно но шось
груша, гру-ша (націск на у) [г] - зычны, звонки, цверды, парны г [р] - зычны, звонки, цверды, зацвярдзелы, няпарны р [у] - галосын нацискны у [ш] - зычны, глухи, мякки, свисцячы, парны ш [а]- галосны ненацискны а ______________________________________________ 5 гукау 5 литар