Дипломная работа: Краса рідної природи в ліриці С.О.Єсеніна “Відгомоніла золота діброва”
План-конспект уроку
з методики викладання російської літератури
Краса рідної природи в ліриці С.О. Єсеніна
“Відгомоніла золота діброва”
(Урок – поетичний ринг)
Мета уроку: познайомити учнів із життям та літературною діяльністю С. Єсеніна; дати аналіз вірша "Відгомоніла золота діброва"; працювати над розвитком навичок виразного читання з елементами коментаря; формувати навички аргументованого, з опорою на текст, доведення власної точки зору; розвивати усне мовлення, творчу уяву учнів і сприяти розвитку образного мислення; виховувати всебічно розвинену людину, особистість, любов до природи, рідного дому, батьків та рідних, до Батьківщини.
Обладнання: портрет С. Єсеніна, картини І. Левітана "Золота осінь", А. Куїнджі "Березова діброва", виставка творів поета, аудіозаписи.
Тип уроку: комбінований (виступи учнів; коментоване читання з елементами бесіди, евристична бесіда).
В душе каждого человека есть клапан,
отворяющийся только поэзией.
А. Блок
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Вступне слово вчителя
- Мабуть, немає людини, яка б була байдужою до поезії С. Єсеніна. Читаючи вірші поета, я пригадую пахучий запах сіна, тихі заводі з білими ліліями і жовтим лататтям... Але особливо подобалась Єсеніну біла береза. Цей образ невіддільний від російського пейзажу: вони стоять, як великі свічки, віддзеркалюючись у воді, в "лунных перьях серебра". У вірші "С добрым утром! " Єсенін створив новий образ берізки - уособлення юної, красивої дівчини. (Звучить аудіо-запис "Белая береза")
У поезії Єсеніна ми бачимо природу у всі пори року: зимою в пуховому срібному наряді; весною і літом "в зеленой прическе"; восени - в золоті падаючого листя.
Як символ життя, краси, дівочої чистоти і вірності залишиться в нашій пам'яті берізка у вірші "Ты запой мне ту песню, что прежде", присвяченому сестрі Шурі. Образи сестри і берізки зливаються в ньому.
Я навек за туманы и росы
Полюбил у березки стан
И ее золотистые косы,
И холщовый ее сарафан.
Оголошення теми та мети уроку
Робота над темою уроку
1. Слово учителя з виступом "біографа"
- Сьогодні у нас урок - поетичний ринг. Ми будемо говорити про красу рідної природи в ліриці Єсеніна. Мета уроку - дати аналіз вірша "Відгомоніла золота діброва" і на основі цього аналізу спробувати осмислити всю поетичну систему видатного поета, а також збагатити знання про поетичні засоби художньої виразності, удосконалювати навички щодо виразного читання поезій.
Учні записують у зошит тему, епіграф уроку.
Звучить аудіозапис "Расеюшка моя".
"Біограф". С.Єсенін народився 3 жовтня 1895 р. в с. Костянтиново Рязанської губернії в сім'ї селянина.
Навчався Єсенін у сільській церковно-учительській школі (1909 – 1912 рр) і в Московському університеті Шанявського (1913 – 1914 рр), який не закінчив через матеріальні нестатки. Потрапивши в Петербург, він знайомиться з О. Блоком, С. Городецьким і М. Клюєвим. Поезії С. Єсеніна охоче друкують журнали, 1915р. виходить його перша збірка "Радуниця".
О. Блок був першим поетом, якого побачив дев’ятнадцятирічний Єсенін, і першим поетом, який справді сприяв творчому зростанню юнака. Єсеніна з Блоком ріднила велика любов до Вітчизни, до рідної природи, безмежна правдивість, щирість почуттів, відвертість сповідальних віршів.
Російська природа і селянський побут - основна тематика віршів С. Єсеніна.
Природа, село, батьківщина втілювали для нього почуття прекрасного, тому й називали Єсеніна співцем землі рязанської.
Єсенін майже не писав віршів для дітей, але його твори доступні всім: і дорослим, і дітям.
--> ЧИТАТЬ ПОЛНОСТЬЮ <--