1. Complete the sentenses with "to be going to". 1.1 He ... buy a car. 1.2 We ... go out for a walk. 1.3 It ... rain. 1.4 I ... ride a horse. 1.5 They ... swim. Задание номер 2: Я не видел Тома целую вечность. к какому тип...

1. Complete the sentenses with "to be going to". 1.1 He ... buy a car. 1.2 We ... go out for a walk. 1.3 It ... rain. 1.4 I ... ride a horse. 1.5 They ... swim. Задание номер 2: Я не видел Тома целую вечность. к какому типу это предложение принадлежит: 1Present Simple 2Past Simple 3Present Continuous 4Past Continuous 5Present Perfect
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.1 He is going to buy a car. 1.2 We are going to go out for a walk. 1.3 It is going to rain. 1.4 I am going to ride a horse. 1.5 They are going to swim. 5 Present Perfect