1. Дополните предложения, выбрав нужную форму глагола: 1. If it______, we won't go to the park.a) will rain     b) rains   c) will not rain   d) doesn’t rain 2. You won't pass the exam,______  you work hard.a) if         b) whe...

1. Дополните предложения, выбрав нужную форму глагола: 1. If it______, we won't go to the park.a) will rain     b) rains   c) will not rain   d) doesn’t rain 2. You won't pass the exam,______  you work hard.a) if         b) when c) unless d) as soon as 3.When we_____ ready, I’ll call you.a) shall be  b) are 4. You will pay back, as soon as you_____ a new job.a) find b) will find 5. I will see you when you______ in Moscow next time.a) are b) will be 6. What will you do, when you______ out   the truth?a) will find out b) have find out c) find out
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 b 2 c 3 b 4 a 5 a 6 c ___