1. Грамматическая основа предложения. 2. Время и залог у сказуемого. 3. Найти инфинитивы 4. Перевод ( С переводчика не считается. Нужно грамотно) Text 15. Mikens. The culture of Mikens is united with that of Crytes only becaus...

1. Грамматическая основа предложения. 2. Время и залог у сказуемого. 3. Найти инфинитивы 4. Перевод ( С переводчика не считается. Нужно грамотно) Text 15. Mikens. The culture of Mikens is united with that of Crytes only because of the similar time period. Mikens' arts used motifs, details and orders close to those of Crytes but their base ideas were different While uniting under their ruling several towns-states Mikens were all in wars - outer, internecine, pirating. Techniques development served the military purposes. Having been proclaimed a Hero during lifetime the dead king was worshipped. Arts developed to be glorifying his power and military force. Every construction being fortified, natural stones appeared the best building material to use. Strong and stable, even palaces were looking like fortresses, in their monumental forms having acquired no grace. All like soldiers without any trace of finery, uniform standard style buildings formed the towns. “Mikens culture” had been noted in big-sized settlements and with the rich only. It died to provide the Greeks with the prototype of a rectangular-planned temple with solemn columns’ rows.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Текст 15. MiкензКультура Miлунз об'єднана з тим з  тільки через аналогічний період часу. Мистецтво  'використовував мотиви, деталі та накази, близькі  але їх базові ідеї були різнимиОб'єднуючи під їх вирішення декількох міст-держав  були всі в війнах - зовнішньої, міжусобної, піратство. розробка методики служили військовим цілям. Будучи проголошений героєм за життя мертвих король поклонявся. Мистецтво розроблений для прославляючи його міць і військову силу.Кожне спорудження будучи укріплений, природні камені з'явилися кращий будівельний матеріал для використання. Сильні і стабільні, навіть палаци схожий фортеці, в їх монументальність форм не отримавши нема благодаті. Все, як солдати без будь-яких слідів вбранні, рівномірні будівлі стандартний стиль формується міст."Miкенз культура" була відзначена в великих розмірів населених пунктів і лише багаті. Він помер, щоб забезпечити греків з прототипом прямокутного спланована храму з рядами колон урочисту.