1.His car broke down, so he ... to take the bus. A)could B) must C) had D) have 2. I'm hungry! I haven't had ... to eat sine breakfast. A)

1.His car broke down, so he ... to take the bus. A)could B) must C) had D) have 2. I'm hungry! I haven't had ... to eat sine breakfast. A)nothing B) something C) any D) anything 3. Mary has lost her wallet. She asked ... , but ... has seen it. A) everywhere ... nowhere B) everything ... nothing C) everybody ... nobody D) somebody ... anybody
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Проверенные ответы содержат надёжную, заслуживающую доверия информацию, оценённую командой экспертов. На "Знаниях" вы найдёте миллионы ответов, правильность которых подтвердили активные участники сообщества, но Проверенные ответы - это лучшие из лучших.