1. Напишите антонимы (слова с противоположным значением):cheapslowfriendlyboringquietoldsaferelaxing2. Напишите синоним к фразе или слову. Первая фраза сделана как пример.1 a person in control of the party = a leader 2 men o...

1. Напишите антонимы (слова с противоположным значением): cheap slow friendly boring quiet old safe relaxing 2. Напишите синоним к фразе или слову. Первая фраза сделана как пример. 1 a person in control of the party = a leader 2 men or women chosen by the people = ___________ 3 a system in which one person has total power = __________ 4 the main political party which is not in government = _____ 5 the selection when everyone votes = ____________ 6 programmes of action = ____________
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 задание. 1. cheap - expensive 2. slow - fast 3. friendly - unfriendly 4. boring - outgoing 5. quiet - loud 6. old - young 7. safe -dangerous 8. relaxing - straining 2 задание. 2. elect 3. organization 4. meeting 5. candidate 6.sequence P.S. Вроде так)