1. Подберите синонимы к следующим прилагательным на -less. 1. Healthless 2. Roomless 3. Successless 4. Tasteless 5. Meaningless 6. Lifeless 7. Hopeless 8. Countless 9. Cloudless 10. Cheerless a. Inanimate b. Unhealthy c. Misera...

1. Подберите синонимы к следующим прилагательным на -less. 1. Healthless 2. Roomless 3. Successless 4. Tasteless 5. Meaningless 6. Lifeless 7. Hopeless 8. Countless 9. Cloudless 10. Cheerless a. Inanimate b. Unhealthy c. Miserable d. Confined e. Desperate f. Serene g. Unsuccessful g. Innumerable i. Unmeaning j. Insipid
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
в задании два раза повторяется буква "g"  1. b 2. d 3. g 4. j 5. i 6. a 7. e 8. h 9. f 10. c
Гость
1. Healthless - Unhealthy 2. Roomless - Confined 3. Successless - Unsuccessful 4. Tasteless - Insipid 5. Meaningless - Unmeaning 6. Lifeless - Inanimate 7. Hopeless - Desperate 8. Countless - Innumerable 9. Cloudless - Miserable 10. Cheerless - Serene