1) Разгадай кроссворд. В клеточках - названия животных. Первые буквы уже вписаны. 2) Напишите по-английски. 1) У кого есть обезьянка? - У него. - .......................................................... - .......................

1) Разгадай кроссворд. В клеточках - названия животных. Первые буквы уже вписаны. 2) Напишите по-английски. 1) У кого есть обезьянка? - У него. - .......................................................... - .......................................................... 2) У кого есть мышка? - У неё. - .......................................................... - .......................................................... 3) У кого есть крокодил? - У Ани. - .......................................................... - .......................................................... 3) Задайте вопрос к подлежащему. Образец: Kate likes fish. - Who likes fish? 1) - Jane goes to the zoo on Sunday. - ............................. to the zoo on Sunday? 2) - Peter helps Sam. - .............................. Sam? 3) - Nick likes computer games. - .............................. computer games? 4) - Mary wants to skate. - .............................. to skate?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) 1.elephant 2.monkey 3. Giraffe 4.mouse 5. Crocodile 2) who has a monkey? He has monkey. Who has a mouse? She has the mouse. Who has a crocodile? Ann has the crocodile. 3) who goes...? Who helps...? Who likes...? Who wants...?