1 Someone broke this mirror last night This mirror was broken last night 2 Someone washes the towels in the hotel every day The flowels in the

1 Someone broke this mirror last night This mirror was broken last night 2 Someone washes the towels in the hotel every day The flowels in thehotel are washed every day 3 Someone built the house ten years ago 4 They grow this fruit in very hot cuontries 5 They pay the office workers weekly Напишите в пасиве пожалуйста (20 баллов)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)Кто-то сломал это окно прошлым вечером. Зеркало было сломано прошлым вечером. 2)Кто-то стирает полотенца в отеле каждый день. Полотенца в отеле выстираны каждый день. 4)Они вырастили этот фрукт в очень жарких странах. 5)Они оплачивают офисных работников еженедельно.