1. The White Rabbit Alice was hot, bored and sleepy. She didn’t have anything to do. She sat* by the river, waiting for teatime. Her older sister was also there, reading a book. Alice looked at the book. It was very boring, bec...

1. The White Rabbit Alice was hot, bored and sleepy. She didn’t have anything to do. She sat* by the river, waiting for teatime. Her older sister was also there, reading a book. Alice looked at the book. It was very boring, because there weren’t any pictures in it. Just then, a white rabbit with pink eyes ran* past Alice, and she heard* it say, "Oh dear! I'm very late!" The rabbit took a watch out of its waistcoat pocket, looked at it and started to run even faster. "A rabbit with a waistcoat and a watch!” thought* Alice. "That’s very strange." She stood* up and followed the rabbit. It ran across a field and went through a little door in a tree. Alice went through the door, too. There was a hole behind the door. It went straight down, like a deep well, and Alice fell* down and down. She fell very slowly, and for a very long time. “I must be near the centre of the earth,” she thought. Suddenly she landed on some sticks and dry leaves. Alice stood up and looked around. She saw' the white rabbit running down a tunnel, so she ran after it. “Oh my ears and whiskers! I’m so late!" said the rabbit. The rabbit ran around a comer. Alice followed, but when she turned the corner the rabbit wasn’t there. Alice was in a long, low room with doors all around it. She tried’ to open the doors, but they were all locked. "What am I going to do now?" she thought. "How am I going to get out of here?"
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Белый кролик. Алисе было жарко, скучно и хотелось спать. Она сидела  у реки, ожидая чаепития. Ее старшая сестра также была там, читала книгу. Алиса посмотрела на книгу. Она была очень скучной, потому что в ней не было никаких картинок. Именно тогда, белый кролик с розовыми глазами побежал  мимо Алисы, и она услышала, что он сказал: "Ах, боже мой! Я очень опаздываю!" Кролик достал часы из кармана своего жилета, посмотрел на них и начал бежать еще быстрее. "Кролик в жилете и с часами!" Подумала Алиса. "Это очень странно." Она встала и последовала за кроликом. Он побежал через поле и прошел через маленькую дверь в дереве. Алиса прошла через дверь тоже. За дверью было отверстие. Оно вело прямо вниз, как глубокий колодец, и Алиса всё падала и падала вниз . Она падала очень медленно, и в течение очень долгого времени. "Должно быть, я рядом с центром Земли," подумала она. Внезапно она приземлилась на какие-то палки и сухие листья. Алиса встала и огляделась. Она видела, как белый кролик забегает вниз в туннель, и побежала за ним. "О мои уши и усы! Я так опаздываю! "Сказал кролик. Кролик забежал за угол. Алиса последовала за ним, но когда она повернула за угол, кролика там не было . Алиса была в длинной и низкой комнате с дверями по кругу. Она пыталась открыть двери, но все они были заперты. "Что мне теперь  делать?" подумала она . "Как же мне отсюда выйти?"