1. Употребите соответствующую форму глагола to be и переведите предложения: 1. My father … a lawyer. Now he is retired. 2. This book … very interesting. 3. Their friends …good students. 4. We … in London last summer. 5. Next we...

1. Употребите соответствующую форму глагола to be и переведите предложения: 1. My father … a lawyer. Now he is retired. 2. This book … very interesting. 3. Their friends …good students. 4. We … in London last summer. 5. Next week we … free. 2. Употребите соответствующую форму глагола to have и переведите предложения: 1. The Smiths … a good house in the suburbs. 2. We … much work to do yesterday. 3. She … a meeting at the college tomorrow. 4. Usually we … short breaks between lectures. 5. Jane … little free time. 3. Замените подлежащее соответствующим личным местоимением и переведите предложения: 1. Mike and Jack are friends. 2. My brother is a doctor. 3. Bob is in the office now. 4. Her sister is a lawyer. 5. Susan doesn’t speak Spanish.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.1.was 2.is 3.are 4.was 5.will 3. 1.they 2.he 3.he 4.she 5.she