1 Заполните пропуски соответствующей формой глагола to be. 1). That bag … not red. It … black. 2). His ties … white and yellow. 3). That text … ...

1 Заполните пропуски соответствующей формой глагола to be. 1). That bag … not red. It … black. 2). His ties … white and yellow. 3). That text … ...1 Заполните пропуски соответствующей формой глагола to be. 1). That bag … not red. It … black. 2). His ties … white and yellow. 3). That text … short. 4). My name … Simpson. 5). They … building a new supermarket. 2 Поставьте альтернативные вопросы к выделенным словам. 1). My pen is thin. 2).That note is short. 3). This film is good. 4).This is my pen. 5). This park is big.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) is 2)are 3)is 4)is 5)are