10. Составьте предложения по образцу (первое предложение в отрицательной форме, второе, поясняющее, в утвердительной форме), используя приводи мые ниже слова: I am not sitting. I am standing. He is not reading a book. He is rea...

10. Составьте предложения по образцу (первое предложение в отрицательной форме, второе, поясняющее, в утвердительной форме), используя приводи мые ниже слова: I am not sitting. I am standing. He is not reading a book. He is reading a newspaper. (to write — to read), (to open — to close), (to ask — to answer), (to put — to take), (to sit down — to stand up), (to do an exercise — to do a translation), (to speak English — to speak German)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.I am not writing. I am reading 2.He is not opening . He is closing  3.I am not asking . I am answering  4.He is not putting. He is taking 5.She is not sitting down.She is standing up 6.I am not doing an exercise. I am doing a translation 7.I am not speaking English.I am speaking German