1.выберите слово, наиболее подходящие по смыслу к выделенному:1) a capital a) a building, b) a country, c) museum, d) a city2) to take place a) to take care, b) to have, c) to happen, d) to stay3)well-known a)unknown, b) famous...

1.выберите слово, наиболее подходящие по смыслу к выделенному: 1) a capital a) a building, b) a country, c) museum, d) a city 2) to take place  a) to take care, b) to have, c) to happen, d) to stay 3)well-known a)unknown, b) famous, c) fantastic, d) smart
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) a capital -  d) a city 2) to take place -  c) to happen 3)well-known -  b) famous