1.What / Why does Mr                                        He's a police officer. 2.How / What is sushi?                                     it's fish. 3.Where / When is Rome?                               it's in italy. 4.Who...

1.What / Why does Mr                                        He's a police officer. 2.How / What is sushi?                                     it's fish. 3.Where / When is Rome?                               it's in italy. 4.Who / Why was the tortoise happy?             Because he won the race. 5.Where / How is April Fool's Day?                 On 1st April.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Что / Почему г-н  Он офицер полиции. 2.Как / Что такое суши?  это рыбы. 3. Где / Когда Рим?  это в Италии. 4. Кто / Почему черепахи счастливы?  Потому что он выиграл гонку. 5. Где / как это День смеха?  1 апреля.
Гость
Что / Почему г-н  Он офицер полиции. 2.Как / Что такое суши?  это рыбы. 3. Где / Когда Рим?  это в Италии. 4. Кто / Почему черепахи счастливы?  Потому что он выиграл гонку. 5. Где / как это День смеха?  1 апреля.