2. Образуйте сравнительную и превосходную степени прилагательных Bad, dirty, neat, modern, new. 3. Напишите 4 основные формы следующих глаголов: Live, take, go, visit, speak

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
bad - worse-the worst dirty - dirtier - the dirtiest neat - neater - the neatest modern - more modern - the most modern new - newer - the newest к глаголам : Indefinite - to live, to take, to go, to speak. Past indefinite - lived, took, went, spoke. Past Participle - lived, taken, gone, spoken Present Participle - living, taking, going, speaking