25 БАЛЛОВ!!!!!!!!!!!!! (2x^2+x-3)/(x^2-1)=0

Гость
[latex] \frac{2x^2+x-3}{x^2-1}=0\\\\ODZ:\; \; x^2-1\ne 0\; ,\; \; (x-1)(x+1)\ne 0\; \; \Rightarrow \\\\x\ne -1\; ,\; \; x\ne 1 \\\\\\2x^2+x-3=0\; ,\; D=25\; ,\; \; x_1=-\frac{3}{2},\; x_2=1\notin ODZ\\\\ Otvet:\; \; x=-\frac{3}{2}=-1,5\; .[/latex]