2)write out the verb forms to match with the tenses А Present Simple_________________________ B Past Simple____________________________ C Future Simple_______________________ D Present Progressive (для запланированных действий ...

2)write out the verb forms to match with the tenses А Present Simple_________________________ B Past Simple____________________________ C Future Simple_______________________ D Present Progressive (для запланированных действий в будущем)_______________________ E Present Progressive (для действий,которые происходят в определенный момент в настоящем)_______________________ F Past Progressive_________________________ G to be going to_____________________________ H Present Perfect_____________________________
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
А Present Simple___________He goes to school every day.______________ B Past Simple_He went to school yesterday.___________________________ C Future Simple__He will go to school tomorrow._____________________ D Present Progressive (для запланированных действий в будущем)_____He is going to school tomorrow.__________________ E Present Progressive (для действий,которые происходят в определенный момент в настоящем)__He is going to school now.__________________ F Past Progressive___He was going to school at that time yesterday.______________________ G to be going to____He is going to go to school next month.._________________________ H Present Perfect____He has already gone to school._________________________