(3упр),повест,отрица, вопроси, Present Simple, Present Continuous, 3 предл в таких временах... пожалуйста

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Present Simple 1) I go to school every day.  2) She doesn't do her homework.  3) Where do you live? Present Continuous 1) I am reading a book now.  2) They are not playing football right now.  3) What are you reading?
Гость
I love cats! I like going to the cinema. Do you have a car? Be quite! She is sleeping! I am writing my homework. Are you waiting for me?