3 Задание Поставьте следующие предложения во множественном числе. Подчеркните полученный вариант. 1. This is a cat. 2. That is a boy. 3. This man is an engineer. 4. This boy has a good coat. Раскройте скобки, употребляя глаголы...

3 Задание Поставьте следующие предложения во множественном числе. Подчеркните полученный вариант. 1. This is a cat. 2. That is a boy. 3. This man is an engineer. 4. This boy has a good coat. Раскройте скобки, употребляя глаголы в Present Simple Подчеркните полученный вариант. 1. My working day (to begin) at seven о 'clock. 2. I (to get) up, (to switch) on the radio and (to do) my morning exercises. 3. After breakfast she (to go) to school. 4. For breakfast she (to have) two eggs, a sandwich and a cup of tea. 5 Задание Задайте общий вопрос к предложению. Подчеркните его They study Russian.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. There are cats. 2. There are boys. 3. These men are engineers. 4. These boys have good coats. 1. My working day begins at seven o'clock. 2. I get up, switch on the radio and do my morning exercises. 3. After breakfast she goes to school. 4. For breakfast she has two eggs, a sandwich and a cup of tea. 1. Do they study Russian?