4 класс: придумать 10 предложений на оборот ,, to be going to "

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 I am going to leave. Я собираюсь уехать. 2 She's going to be showing some of the latest things, I think. Я думаю, она собирается показывать кое-что из новинок. 3 I am going to buy a new camera. – Я собираюсь купить новую камеру. 4He is going to publish his new book next year. – Он собирается опубликовать новую книгу в следующем году. 5 The scientists are going to launch a new space project soon. – Ученые вскоре планируют запустить новую космическую программу. 6 I am going to wear my new skirt for the party. – Я собираюсь надеть мою новую юбку на вечеринку.7 I was going to call you but I forgot. – Я собирался позвонить тебе, но забыл.8 I am not going to read this book. –Я не собираюсь читать эту книгу. 9 He is not going to play with us. – Он не собирается с нами играть. 10 We are not going to discuss this question. – Мы не собираемся обсуждать этот вопрос.
Гость
I'm going to go to school We are going to go to supermarket My grandmother is going to buy vegetables My friend are going to read a book I am going to go home My mother is going to cook dinner I am going to help my mother A am going to go sport My brother is going to eat fruits Are you going to learn English?