4.)напиши подані прикметники у звичайному ступені))Best ,funniest ,saltiest .most ,sharpest ,worst .silliest .finest ,lightest ,happiest ,oldest, biggest, hottest , dirtiest.5.)напиши подані прикменики у звичайному ступені)))))...

4.)напиши подані прикметники у звичайному ступені)) Best ,funniest ,saltiest .most ,sharpest ,worst .silliest .finest ,lightest ,happiest ,oldest, biggest, hottest , dirtiest. 5.)напиши подані прикменики у звичайному ступені))))))))) Deeper, more ,comfortable, hotter, longer ,beautiful ,better ,thinner ,braver ,worse .
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
best - good funniest -funny saltiest - salty most -many, much sharpest- sharp worst- bad silliest- silly finest- fine lightest- light happiest - happy oldest - old biggest - big hottest - hot dirtiest - dirty   5) Deeper - deep more- many , much comfortable - comfortable hotter - hot longer - long beautiful - beautiful better- good thinner - thin braver -brave worse  -bad