5 предложений Past Simple. 5 предложений. Present Continuous.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Present Simple: I drive a car. We were very surprised. I was at home all day yesterday.She wasn’t shy. They left London. Present Continuous: I am driving a car.    I  am watch ing TV.    He  is writ ing a letter now.   They  are cook ing breakfast.  It  is rain ing.  The girls  are talk ing and laugh ing.