5 складаных сказау????

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) А тут і спаткала абодвух ваяк вялікая ростань на некалькі год: у горад вілася дарога мая, у вёску імкнулася сцежка яго. 3) Я азірнуўся: сябры ішлі за мной. 4) Паміраць збірайся - жыта сей. 5) Нарэшце ўвайшлі ў лес; пад нагамі зашапацела пажоўклае, пакарабачанае лісце.
Гость
Наспупіла вясна, і птушкі запелі свае вясёлыя песні. Снег растаяў, але яшчэ холадна. Маша робіць дамашняе заданне, а Яна гуляе ны выліцы. Мы напісалі самастойную работу ўчора, а яны будуць пісаць яе заўтра. Маці ўжо пайшла на работу, а ён яшчэ спіць.     складаныя сказы - сказы, у яких ёсць 2 і больш граматычных асноў (Дзейнік, выказнік)