6. Укажите часть речи подчеркнутого слова: а) причастие I; б) герундий:6.1 Fishing is his hobby.6.2 Cleaning the room required some time.6.3 Playing football they shouted a lot.6.4 His work was writing reports.6.5 They began re...

6. Укажите часть речи подчеркнутого слова: а) причастие I; б) герундий: 6.1 Fishing is his hobby. 6.2 Cleaning the room required some time. 6.3 Playing football they shouted a lot. 6.4 His work was writing reports. 6.5 They began reading a text.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
6.1. Герундий 6.2. Герундий 6.3. Причастие 6.4. Герундий 6.5. Герундий. Думаю, так
Гость
6.1. Герундий - рыбалка 6.2. Герундий - уборк 6.3. Причастие - играя 6.4. Герундий - написание (письмо) 6.5. Герундий - чтение (читать)