8 Work in pairs. Correct the error in a magazine article. Follow the example. THIS IS THE WORST EVER TV presenter? TV presenter Simon Forbes makes a l

8 Work in pairs. Correct the error in a magazine article. Follow the example. THIS IS THE WORST EVER TV presenter? TV presenter Simon Forbes makes a lot of mistakes. Can you fix them? 1 Manchester is the capital of England 2 Pollution makes the planet cooler 3 The British do not drink a lot of tea. 4 Scotland won the World Cup in 2006. " 5 Rap music has been popular for fifty years. 6 Camels can live under water for weeks. 7 People will live on Mercury in 2023.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
8 Работа в парах. Исправить ошибку в журнальной статье. Последовать примеру. Это самый худший телеведущий? Телеведущий Саймон Форбс делает много ошибок. Можете ли вы их исправить? 1 Манчестер является столицей Англии Загрязнения 2 делает планету кулер 3 англичане не пьют много чая. 4 Шотландия выиграла чемпионат мира в 2006 году. " 5 Рэр музыка была популярна на протяжении пятидесяти лет. 6 верблюды могут жить под водой в течение недели. 7 человек будут жить на Меркурии в 2023 году.