8. Закончите предложения, используя сложное подлежащее (Complex Subject) 1) Dmitry seems (сидит ?

8. Закончите предложения, используя сложное подлежащее (Complex Subject) 1) Dmitry seems (сидит ?? читальном зале) 2) He appears (ждет вас внизу) 3) He turned out (очень хорошим спортсменом) 4) I happened (встретил его в Москве) 5) The plane is likely (уже прибыл в Прагу)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Dmitry seems to be sitting in the reading room. 2) He appears to be waiting for you at the bottom. 3) He turned out to be a very good athlete. 4) I happened to meet him in Moscow. 5) The plane is likely to have already arrived in Prague.