9. Образуйте три формы от следующих глаголов: to stand, to know, can, to bury. 10. Образуйте три степени сравнения от следующих прилага-тельных: large, old, ancient, great.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
stand-stood-stood, know-knew-known, can-could-could, bury-buried-buried large-larger-(the) largest, old-older-(the) oldest, ancient-more ancient-(the) most acient, great-greater-(the) greatest