9 предложений по английски 3 предложение c do 3 предложение с go 3 предложение с play

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I am doing my homework now.  Do you go to school every day? What do they do every Friday evening? I go to school every day.  Petes goes home after his lessons.  Jane's going to the movies tonight.  I don't play the gitar.  Children are playing outside now.  Do you play basketball?