A. Last summer I took a trip to London. My friend and I wanted to spend two weeks in this beautiful city. From Berlin we went by train. Then we took t

A. Last summer I took a trip to London. My friend and I wanted to spend two weeks in this beautiful city. From Berlin we went by train. Then we took the ship to Dover. From Dover to Victoria Station in London we went by bus. The last part of our trip we wanted to travel by taxi, and we got in one of those funny British taxi. B. "Oh, in London there are six Lancaster Hotels. Can you tell me the address?, "No, sorry, we cant. Take us to the next hotel, please." C. The driver asked, "Where are you going to?" I said, "One moment." But I couldnt find the slip of paper. On the slip was the name and address of our hotel. "Oh, dear! I have lost it!" I thought. My friend remembered the name and said, "Lancaster Hotel, please." D. "You have to pay &25," said the driver. I opened my bag. But what was that? A little slip with an address. I thought, "You are silly" and said to the driver, "I have found the address and the name of the hotel. Take us to the Manchester Hotel, 45 Bayswater Road, please." E. But it wasnt the right hotel. We were driving from one hotel to another but there was no room in any of the hotels for us. It was six o clock in the evening and the taxi driver wanted to go home.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
  А прошлым летом я съездил в Лондон. Мой друг и я хотели провести две недели в этом прекрасном городе. Из Берлина мы отправились на поезде. Потом мы взяли корабль в Дувр. От Дувра до вокзала Виктория в Лондоне мы поехали на автобусе. Последняя часть нашей поездки мы хотели поехать на такси, и мы попали в один из тех забавных британских такси. Б. "ой, в Лондоне есть шесть отелей в городе Ланкастер. Можете ли вы сказать мне адрес?, "Нет, к сожалению, мы не можем. Возьмите нас в следующий отель, пожалуйста." С. водитель спросил: "куда ты идешь?" Я сказал: "один момент". Но я не мог найти листок бумаги. На слипе было название и адрес нашего отеля. "О, дорогой! Я потерял его!" Я думал, что. Мой друг помнит фамилию и сказал, "Ланкастер отель, пожалуйста." Д. "Вы должны платить и 25, - сказал шофер. Я открыла свою сумку. Но что это было? Клочок с адресом. Я думал, "ты глупый" и сказал водителю: "я нашел адрес и название отеля. Отвези нас в отеле города Манчестер, 45 Бэйсуотер-Роуд, пожалуйста." Е. но это не был правильный отель. Мы ехали из одного отеля в другой, но там не было никакого номера в любом из отелей для нас. Было шесть часов вечера и таксист хотел идти домой.