A) Use correct prepositions: I sat … the porch and watched the traffic … the street. b) Put the following into the Passive Voice: The lawyer gav

A) Use correct prepositions: I sat … the porch and watched the traffic … the street. b) Put the following into the Passive Voice: The lawyer gave him the details of his uncle’s will. c) Put the verbs into the correct tense: Hellen (to learn) English at the Institute. She (to learn) English since last autumn.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Используйте правильные предлоги : я сидел ... крыльцо и наблюдал движение ... на улицу. б) поместить следующее в пассивном голоса : Адвокат дал ему подробную информацию о воле своего дяди . в) Положите глаголы в правильное времени: Хеллен ( учиться) английский язык в институте . Она ( учиться ) Английский с осени прошлого года . Вот я перевела а слова тоже надо?