Active Voice – Passive Voice. Раскройте скобки, поставив глагол в соответствующую форму по образцу, переведите предложения: He (tell) the story: He tells the story. – He is told the story. (Он рассказал рассказ. – Ему рассказа...

Active Voice – Passive Voice. Раскройте скобки, поставив глагол в соответствующую форму по образцу, переведите предложения: He (tell) the story: He tells the story. – He is told the story. (Он рассказал рассказ. – Ему рассказали рассказ.). 4. At night the baby (read) the fairy tale. 5. Sometimes the headmaster (send) many letters.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
4. At night the baby is read the fairy tale. 5. Sometimes the headmaster sends many letters.