Americans , anything goes . it"s true that americans are rather casual . still , there are many social blunders that will offend them . most american attitudes about good manners relate to showing respect and consideration for ...

Americans , anything goes . it"s true that americans are rather casual . still , there are many social blunders that will offend them . most american attitudes about good manners relate to showing respect and consideration for others. americans believe that all people are entitled to equal oppotunity and respect . no one is privileged and no one is worthless . a person who acts very humble and timid will make his or her american friends uncomfortable. on the other hand a domineering person will have trouble keeping american friends. a polite but assertive manner is socially acceptable. no matter what your status is in relation to another person feel free to look directly into his eyes and speak your true feelings.переведите пожалуйста буду очень благодарна
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Що зробить? Я переклала Американці , все йде . це правда, що американці швидше випадкові . тим не менш , є багато соціальних ляпів, що їх образять . більшість американських уявлень про хороші манери належать до прояв поваги і уваги до інших. американці вважають, що всі люди мають право на рівну можливість і поваги . ніхто не знаходиться в привілейованому і ніхто нічого не варто . людина, який діє дуже скромний і боязкий зробить його або її американських друзів незручно. з іншого боку владний людина буде мати проблеми з підтримкою американських друзів. ввічливій, але твердої манері є соціально прийнятним. неважливо, що ваш статус по відношенню до іншого людині сміливо дивитися прямо в його очі і говорити свої справжні почуття.
Гость
Американцы , все идет . это"правда, что американцы скорее случайные . тем не менее , есть много социальных ляпов, что их обидят . большинство американских представлений о хороших манерах относятся к проявление уважения и внимания к другим. американцы считают, что все люди имеют право на равную возможность и уважения . никто не находится в привилегированном и никто ничего не стоит . человек, который действует очень скромный и робкий сделает его или ее американских друзей неудобно. с другой стороны властный человек будет иметь проблемы с поддержанием американских друзей. вежливой, но твердой манере является социально приемлемым. неважно, что ваш статус по отношению к другому человеку смело смотреть прямо в его глаза и говорить свои истинные чувства.