An exchange student from Russia is in a BBC studio speaking with the Host of the programme. a) Complete the part of the student as if he/she were you. In the BBC studio The Host of the programme: Well, I am very excited to say ...

An exchange student from Russia is in a BBC studio speaking with the Host of the programme. a) Complete the part of the student as if he/she were you. In the BBC studio The Host of the programme: Well, I am very excited to say that today in our studio we have a guest. He/she is a foreigner and I believe it will be interesting to learn how he/she feels about the process of communication, mass media, especially the radio. First, let`s ask him/her to introduce himself/herself. You: Hello! My name is ……………………. . H. You are an exchange student, aren`t you? How long have you been studying in Britain? You: ……………………………………….. . H. did you listen to any BBC programmes before coming to Britain? If yes, did you manage to understand everything or did you just get a general idea of what the programme was about? You: ………………………………………….. . H. When you were at home, did you often listen to programmes by Russian Broadcasting Companies? You: ………………………………………….. . H. What Russian radio programmes are your favourite and what are they about? You: …………………………………. . H. Are there any programmes you do not like and why? You: ……………………………. . H. Unfortunately, now I have to say “goodbye” to our guest. Thank you very much for giving us your time. We hope you`ll enjoy your stay here. You: ………………………. . b) Act out the conversation ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Студент по обмену из России находится в студии BBC, разговаривает с Программы. A) Заполните часть ученика так, как если бы он был вами. В студии BBC Ведущий программы: Ну, я очень рад сказать, что сегодня в нашей студии мы Есть гость. Он / она является иностранцем, и я считаю, что будет интересно узнать, как Он / она чувствует о процессе коммуникации, средствах массовой информации, особенно радио. Во-первых, давайте попросим его / ее представиться. Вы: Привет! Меня зовут ……………………. . Х. Вы студент по обмену, не так ли? Как долго вы учитесь в Британия? Вы: ……………………………………….. . Х. вы слушали какие-нибудь программы BBC до приезда в Британию? Если да, Все поняли, или вы просто получили общее представление о том, что Программа была о? Вы: ………………………………………….. . H. Когда вы были дома, вы часто слушали программы на русском Вещательные компании? Вы: ………………………………………….. . H. Какие радиопрограммы вы любите и о чем? Вы: …………………………………. . H. Есть ли программы, которые вам не нравятся и почему? Вы: ……………………………. . H. К сожалению, теперь я должен сказать «до свидания» нашему гостю. большое спасибо За то, что вы дали нам время. Мы надеемся, что вам понравится здесь. Вы: ………………………. . Б) Разговоры о разговора