Английский 6 класс! Нужно задать 8 вопросов к этому тексту! Пожалуйста!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Where did Maui live? 2. Why did the days be very short? 3. What did his friends wait? 4.What face did he (Maui) see? 5.What is the name of the boy (это лучше в начало вопросов) 6.Why did Maui take the net away? 7.Did people happy? 8.What do you think about this story?