Английский Past simple 5 класс ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
were at home helped made our beds tidied our rooms ironed our clothes I cleaned the bathroom My sister prepared spaghetti After lunch I did washing -up In the evening I went for a walk My sister took bath and wrote letter to her friend. Our mum went to a supermarket and bought.... Then she baked a cake and cooked the dinner. We had dinner when our father came home ... He was very tired because he had a busy day day at work . In the evening my parents watched TV and read (рэд ) books , my sister went to the cinema...and I met my friends in town. We both had a great time and got home quite late .
Гость
П.П.В (прошедшее простое время) обозначает действие, которое произошло в прошлом и не имеет отношения к настоящему.. Слова-подсказки: Yesterday - вчера The day before yesterday - позавчера Ten days ago - десять дей тому назад A week ago - неделю тому назад A month ago - месяц тому назад Last year - в прошлом году Last Summer - прошлым летом Last night - вчера вечером Правильные глаголы с оканчанием ed Неправильные 2 способ went Неправильные глаголы: leave left left Learn learnt learnt Lose lost lost Make made made Meet met  met Put put put read read read ride rode ridden run ran run say said said see saw seen send sent sent show showed shown sing sang sung sit sat sat sleep slept slept speak spoke spoken stand stood stood swim swam swum take took taken teach taught taught tell told told think thought thought understand understood understood wake woke woken wear wore worn be was been become became become begin began begun break broke broken bring brought brought build built built buy bought bought catch caught caught choose chose chosen come came come do did done drink drank drunk eat ate eaten fall fell fallen fight fought fought find found found fly flew flown forget forgot forgotten get got got give gave given go went gone have had had hear heard heard keep kept kept know knew known lay laid laid Это тебе правила, ты можешь и сам написать, главное пойми, и дльше будешь понимать и правильно писать. Я пожелаю удачи