Ann told Helen she...a good book1) had bought2) bought3) has bought

Ann told Helen she...a good book 1) had bought 2) bought 3) has bought
Гость
Ann told Helen she...a good book 1) had bought
Гость
ВІДПОВІДЬ А,ОСКІЛЬКИ ТУТ ДІЄ УЗГОДЖЕННЯ ЧАСІВ.І ХОЧ БИ ТУТ В ПРЯМІЙ МОВІ ЧИ PAST SIMPLE ЧИ PRESENT PERFECT,ВОНИ ВСЕ РІВНО ПЕРЕХОДЯТЬ В PAST PERFECT,ТОБТО ВІДПОВІДЬ А.