Ask and answer questions beginner. Have you ever eaten/seen/been to/met/climbed/broken etc.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Здесь используется временной оборот Present Perfect. Я так понял, что нужно составить предложения с помощью примеров. Have ever eaten Borsh? Have you ever seen an australian koala? Have you ever been to England? Have you ever met a famous star? Have you ever climbed on Everest? Have you ever broken your bones?