Ask your classmates what they like to do at home.Помогите придумать вопросы и ответы к ним(на английском) Заранее спасибо

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
do you like play chess?yes,i do do you like read? no,i dont does your mother play computer games? no,she doesnt does your father play football? yes,he does do you like watch tv?yes,i do do you like play video games? yes, i do do you like eat pizza? yes,i do