Border: to border  on something. What  countries  does  Kazakhstan  border  on? The USA borders on Canada  in the  North.chain: a golden  chain, a chain  of mountains. That  day  Anne had a beautiful  chain  round  her neck. Th...

Border: to border  on something. What  countries  does  Kazakhstan  border  on? The USA borders on Canada  in the  North. chain: a golden  chain, a chain  of mountains. That  day  Anne had a beautiful  chain  round  her neck. The  Appalachians are a chain  of mountains  situated  in the USA. coast: the Atlantic  coast, on the  coast.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Граница: граничить с чем-то. С какими странами Казахстан граничит? США граничат с Канадой на Севере. цепь: золотая цепь, горная цепь. В тот день у Энн была красивая цепь вокруг ее шеи. Аппалачи - горная цепь, расположенная в США. побережье: Атлантическое побережье, на побережье. предполагаю так больше предположении нет.