Ca + H2O = Ca(OH)2 + ...                          N2 + H2 = ...                        Mg + P = ...                   P + Cl2 = ...          ...+ O2 = Ag2O               Si + N2 = ...               NH3 + .... = N2O + H2O

Гость
Ca + 2H2O = Ca(OH)2↓ + H2↑    N2 + H2= N2H2(газ)   3Cl2 + 2P(красн.) = 2PCl3   2Ag2O = 4Ag + O2   3Si + 2N2 = Si3N4   HN3(конц.) + HNO2 = N2↑ + N2O↑ + H2O       3Mg + 2P = Mg3P2