CaCo₃→A→Ca(OH)₂→Ca(NO₃)₂→B→CaCl₂ FeS→A→Fe(OH)₂→B→FeCl₃→Fe

Гость
1 CaCO3 ---t---> CaO + CO2 CaO + H2O ------> Ca(OH)2 Ca(OH)2 + 2HNO3 ------> Ca(NO3)2 + 2H2O 2Ca(NO3)2 ---t>561---> 2CaO + 4NO2 + O2 CaO + 2HCl ------> CaCl2 + H2O 2 3FeS + 8HNO3(к) ------> 3Fe(NO3)2 + 3S + 2NO + 4H2O Fe(NO3)2 + 2NaOH ------> Fe(OH)2 + 2NaNO3 Fe(OH)2 + 2HCl ------> FeCl2 + 2H2O 2FeCl2 + Cl2 ------> 2FeCl3 FeCl3 + Al ------> AlCl3 + Fe Неплохие цепочки..
Гость
CaCO3 →(t)→CaO + CO2 CaO + H2O = Ca(OH)2 Ca(OH)2 + 2HNO3 = Ca(NO3)2 + 2H2O Ca(NO3)2 + NaSO3 = CaSO3 + 2NaNO3 CaSO3 + 2HCl = CaCl2 + H2O + CO2 FeS + 2HCl = FeCl2 + H2S FeCl2 + 2KOH = Fe(OH)2 + 2KCl 4Fe(OH)2 + O2 + 2H2O = 4Fe(OH)3 Fe(OH)3 + 3HCl = FeCl3 + 3H2O 4FeCl3 + 6H2O = электролиз = 2Fe + 3H2 + 6Cl2 + 2Fe(OH)3