Choose and say. 1. Mary ... at seven o'clock yesterday. A get up B got C gets up 2. She ... her breakfest at half past seven yesterday. A has

Choose and say. 1. Mary ... at seven o'clock yesterday. A get up B got C gets up 2. She ... her breakfest at half past seven yesterday. A hasB have C hab 3. The girl ... to school at eight o'clock yesterday A went B go C goes 4. fMary .... home at half past two yesterday A comes B came C come
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
У вас все предложения содержат слово yesterday, что означает вчера. Значит все глаголы нужно ставить в прошедшем времени: 1.  Mary got up at seven o'clock yesterday (Вчера Мэри встала (проснулась) в семь часов) 2.  She had her breakfest at half past seven yesterday. (Вчера она позавтракала в половине восьмого)  3  The gir went to school at eight o'clock yesterday (Вчера девочка пошла в школу в 8 часов.) 4.  Mary came home at half past two yesterday (Вчера Мэри пришла домой в половине третьего)