Choose the correct modals/ 1.You shouldn't/needn't run if a grizzly bear approaches you. 2.Takong up a new sport must/might be a good way for you to lose weight. 3.I mustn't/don't have to go to school tomorrow;It Saturday. 4.Yo...

Choose the correct modals/ 1.You shouldn't/needn't run if a grizzly bear approaches you. 2.Takong up a new sport must/might be a good way for you to lose weight. 3.I mustn't/don't have to go to school tomorrow;It Saturday. 4.You don't have to/mustn't drive while tired. 5.You must/might see a doctor immediately if a raccoon scratches you. Что к чему объясните
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 shouldn't 2 might 3 don't have to 4 mustn't 5 must
Гость
1. You shouldn't run if a grizzly bear approaches you (Ты не должен бежать, если серый медведь приближается к тебе).  2. Taking up a new sport might be a good way for you yo lose weight.  3. I don't have to go school tomorrow. It's Saturday.  (Мне не нужно идти завтра в школу. Это суббота).  4. You mustn't drive while tired (Ты не должен ехать из-за усталости).      Вариант 2: You don't have to drive while tired - Тебе не нужно ехать из-за усталости -  выглядит этот вариант довольно мягким уговором, лучше выбрать 1-ый вариант, более правильный, хотя он,назовем, более приказной. 5. You must see a doctor immediately if a raccoon scratches you (Ты должен немедленно осмотреться у доктора, если енот царапает тебя). Какой из 2-х ответов выбрать?  И трудно, и спорно, выбирал по интуиции.