Complete the sentences with the long form.   Example: He's Boris. = He is Boris.  1          They’re from Ukraine. = They ... from Ukraine.  2          She isn’t at home. = She......at home.  3          We’re not students. = We...

Complete the sentences with the long form.    Example: He's Boris. = He is Boris.   1          They’re from Ukraine. = They ... from Ukraine.   2          She isn’t at home. = She......at home.   3          We’re not students. = We ... not students.   4          They aren’t here. = They......here.   5          What’s your name? = What... your name?   6          How’s Bill? = How ... Bill?   7          Who’s here today? = Who ... here today?   8          What’s your father? = What... your father?   9          Where’s our teacher? = Where ... our teacher?   10        She’s outdoors now. = She ... outdoors now.     Закончите предложения с длинной формой.   Пример: он - Борис. Он - Борис.   1 Они - из Украины. Они .. из Украины.   2 Она не дома. Она ...... дома.   3 Мы не студенты. Мы Он - ... не студенты.   4 Они не здесь. Они ...... здесь.   5 Как вас зовут? Какой ... ваше имя?   6, Как - Билл? Как... Билл?   7, Кто - здесь сегодня? Кто ... здесь сегодня?   8, Что является вашим отцом? Какой ... ваш отец?   9, Где - наш преподаватель? Где ... наш преподаватель?   10 Она - на открытом воздухе теперь. Она ... на открытом воздухе теперь.
Гость
Вроде так: 1. are 2. is not 3. were 4. are not 5. is 6. is 7. is 8. is 9. is 10. is
Гость
1 are 2 is not 3 are 4 are not 5 is 6 is 7 is 8 is 9 is 10 is