Д опишите предложения по образцу. Образец:I am student--You are not a student. 1.I am twelve - He. ..2.I am at school-My sister. ...3.My sister is at home-I.....4.His name is Mike-My name. ..5.This book is English - Those books...

Д опишите предложения по образцу. Образец:I am student--You are not a student. 1.I am twelve - He. .. 2.I am at school-My sister. ... 3.My sister is at home-I..... 4.His name is Mike-My name. .. 5.This book is English - Those books. ... 6.His friends are workers-We. .. 7.We are schoolchildren-They. ...
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. He is not twelve 2. My sister is not at school 3. I am not at home 4. My name is not Mike 5. Those books is not English 6. We are not workers 7. They are not schoolchildren Надеюсь, я правильно поняла задание о-о