Даю 20 Баллов! Переведите из прямой речи в косвенную всего лишь 4 предложения! 1) "Why

Даю 20 Баллов! Переведите из прямой речи в косвенную всего лишь 4 предложения! 1) "Whyare you crying, Mary?", said James 2) "What is your attitude towards the idea?" 3) "Is you uncle a lawyer?" 4) "Are you repairing your bike, James?"
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
James asked Mary why she was crying James asked Mary what her attitude towards the idea was James asked Mary if her uncle was a lawyer Mary asked James if he was repairing his bike